Bitwa pod Chocimiem (J.Brandt.1867r.)

Bitwa pod Chocimiem (J.Brandt.1867r.) © Fot. Wikicommons

Matka Boża i miecz Sahajdacznego

Trwa wojna Ukrainy z imperium zła. Grzmi polska broń w ukraińskich rękach. Trudno nie wspomnieć, że skarbiec Zamku Królewskiego na Wawelu przechowuje miecz hetmana zaporoskiego, Piotra Konaszewicza Sahajdacznego, dar polskiego królewicza Władysława, pamiątkę braterstwa broni spod Chocimia. Braterstwa, które odradza się na naszych oczach, a któremu przed wiekami błogosławiła Matka Boża.

Błękitny generał Haller

Błękitny generał Haller © Fot. NAC

Błękitny Generał

Jasna Góra daje świadectwo o miejscu, jakie w życiu generała Hallera zajmowała Matka Boża, Cudowny Obraz i Częstochowa – duchowa stolica Polaków. Jego patriotyzm był przesiąknięty szczerą wiarą chrześcijańską, kochał Matkę Bożą z dziecięcą prostotą. Wyznawał, że Maryja jest Matką i Królową narodu i państwa polskiego, wszechwładną Panią wszystkich ziem polskich.

Przeczytaj

Narodziny Jezusa

Narodziny Jezusa © Fot. Wikicommons

Maryja w islamie

Islam jako religia i jako kultura odgrywa coraz większe znaczenie i rolę we współczesnym świecie. Powstał na początku VII wieku w zachodniej części Półwyspu Arabskiego. Przebiegała tam wyjątkowo ważna droga handlowa łącząca Indie z Arabią i krajami basenu Morza Śródziemnego. Centrum handlowym i religijnym zachodniego wybrzeża była Mekka, gdzie czczono głównie pogańskiego bożka Hubala, którego znakiem był olbrzymi czarny kamień.

Przeczytaj

Ostatnia wieczerza

Ostatnia wieczerza. © Fot. Wikicommons

Dwaj Izraelici: Filip i Bartłomiej

Obaj należą do narodu wybranego. Obaj są wychowani w tej samej wierze. Wiele ich łączy, mimo iż jeden z nich żyje
na obrzeżach żydowskiego świata, a drugiego Jezus nazwie „prawdziwym Izraelitą”. Ewangelia stawia pomiędzy
tymi dwoma apostołami spójnik „i”, zaś łączącym ich mianownikiem jest rozpoznanie w synu cieśli z Nazaretu zapowiadanego w Pismach Zbawiciela.

Przeczytaj

Figura Jezusa na Jasnej Górze

Figura Jezusa na Jasnej Górze. © Fot. Marek Woś.

Przypowieści o Królestwie Bożym

Trzeci już odcinek z przypowieściami, które są jedną z ważniejszych składowych nauczania Jezusa, poświęcamy analizie tekstu trzynastego rozdziału Ewangelii według św. Mateusza. W tym rozdziale pojawia się aż siedem przypowieści: o siewcy, o kąkolu i pszenicy, o zaczynie, o odnalezionym skarbie i drogocennej perle, o sieci zagarniającej ryby. Czy wszystkie dotyczą jednej i tej samej sprawy? Sprawdźmy!

Przeczytaj

rogatki Jerozolimy

Grób pełen radości

Ostatnio opisywałem niebezpieczeństwa, które spotkały mnie w Kosowie, w drodze do Ziemi Świętej, do której szedłem w 2005 r., wraz z moim przyjacielem Michałem Perzem. Chciałem kontynuować temat zagrożeń, ale ze względu na okres wielkanocny, który mamy, opiszę to, co spotkało nas na miejscu.

Przeczytaj

Pielgrzymka na Jasną Górę

Pielgrzymka na Jasną Górę

Tam zawsze jest jak w domu

Od wielu wieków ludzie przybywają na Jasną Górę ze swoimi radościami i troskami, bo tam jest Ona. Chcą Jej powierzyć wszystko, co ich martwi i gnębi, podziękować za Opiekę. Każdego roku ze wszystkich stron przybywają, miliony pielgrzymów, aby spojrzeć w Jej przepełnione matczyną troską oczy. Jedni pociągami i autokarami,
inni motorami, rowerami albo pieszo.

Przeczytaj

Świadectwa nowenny pompejańskiej z KRS56-57

Magdalena: Trudny czas

Chciałam złożyć świadectwo z otrzymanych łask przez odmawianie nowenny pompejańskiej. Odmówiłam 2 nowenny, w różnych intencjach. Pierwszą  – w intencji znalezienia pracy. Było mi ciężko, gdyż jestem osobą zamkniętą w sobie i nieśmiałą. Sama myśl o pójściu do pracy wzbudzała we mnie lęk głównie przed tym, że sobie nigdzie nie poradzę,  że nie nadaję się do żadnej pracy i w ogóle do niczego. W związku z tym prawie tej pracy nie szukałam.

Przeczytaj

Matka Boża Częstochowska

Jasnogórska Pani w Częstochowie

„Duchowa stolica Polski”, „najważniejsze sanktuarium maryjne w kraju”,„miejsce, gdzie zawsze czuliśmy się wolni”, „Ołtarz i Konfesjonał Narodu”, „Dom Matki”, „Polska Kana” – wszystkie te doniosłe określenia streszczają posłannictwo Jasnej Góry, paulińskiego zespołu klasztornego w Częstochowie, gdzie od XIV w. odbiera cześć Najświętsza Maryja Panna, Królowa Polski.

Przeczytaj

Maria z Agredy

Maria z Agredy. © Fot. Wikicommons

Maria z Ágredy

W cyklu maryjnych mistyczek wszech czasów przeskakujemy o kilka wieków, by przedstawić wyjątkową postać. Na ósmej pozycji swojej listy Gabriele Roschini umieścił Marię od Jezusa z Ágredy, dla niektórych zakonnicę na poły legendarną. Mogli tak o niej powiedzieć na przykład ci, którzy za sprawą nadzwyczajnego daru widzieli ją w Ameryce Północnej, chociaż od złożenia ślubów nie opuszczała swojego klasztoru zlokalizowanego w małym kastylijskim miasteczku.

Przeczytaj

Poświęcenie Rosji niepokalanemu Sercu Maryi

Poświęcenie Rosji niepokalanemu Sercu Maryi. © Fot. Tumisu/Pixabay

Poświęcenie Rosji niepokalanemu sercu Maryi

W dniu 13 czerwca 1917 r. Matka Najświętsza po raz pierwszy ukazała swoje Niepokalane Serce Łucji, Franciszkowi i Hiacyncie w Cova da Iria. Prosiła dzieci o ofiarowanie cierpień w intencji grzeszników, podając tekst modlitwy: „O Jezu, to z miłości ku Tobie, za nawrócenie grzeszników i jako zadośćuczynienie za grzechy popełnione przeciwko Niepokalanemu Sercu Maryi”.

Przeczytaj

Uczta w domu Szymona Faryzeusza

Uczta w domu Szymona Faryzeusza

Dzieci innego świata

„Wówczas podeszło do Niego kilku saduceuszów, którzy twierdzą, że nie ma zmartwychwstania, i zagadnęli Go w ten sposób: «Nauczycielu, Mojżesz tak nam przepisał: Jeśli umrze czyjś brat, który miał żonę, a był bezdzietny, niech jego brat weźmie wdowę i niech wzbudzi potomstwo swemu bratu. Otóż było siedmiu braci. Pierwszy wziął żonę i umarł bezdzietnie. Wziął ją drugi, a potem trzeci, i tak wszyscy pomarli, nie zostawiwszy dzieci. W końcu umarła ta kobieta. Przy zmartwychwstaniu więc którego z nich będzie żoną? Wszyscy siedmiu bowiem mieli ją za żonę». Jezus im odpowiedział: «Dzieci tego świata żenią się i za mąż wychodzą. Lecz ci, którzy uznani zostaną za godnych udziału w świecie przyszłym i w powstaniu z martwych, ani się żenić nie będą, ani za mąż wychodzić. Już bowiem umrzeć nie mogą, gdyż są równi aniołom i są dziećmi Bożymi, będąc uczestnikami zmartwychwstania”

Łk 20, 27-36

Przeczytaj

Bł. Bronisław Komorowski

Bł. Bronisław Komorowski. © Fot. Wikicommons

„To były moje najlepsze kazania”

Bronisław Komorowski przyszedł na świat 25 maja 1889 r. w Barłożnie k. Starogardu Gdańskiego w rodzinie Jana i Katarzyny z Geńczów. Był uczniem Collegium Marianum w Pelplinie, następnie gimnazjum w Chełmnie, gdzie zdał maturę. W Pelplinie w Seminarium Duchownym odbył studia teologiczno­-filozoficzne i w 1914 r. przyjął święcenia kapłańskie. Pierwszą posługę pełnił w kościele w Łęgowie koło Pruszcza Gdańskiego. 

Przeczytaj

Lidia Wajdzik i Tadeusz Kopeć

Lidia Wajdzik i Tadeusz Kopeć. © Fot. L.Wajdzik

Dzień nadzwyczajnej łaski…

W czasach, w których obecnie żyjemy, możemy dostrzec, jak cały świat zalewa fala zła, fala kłamstwa, obłudy, fałszu, grzechów sodomskich, deprawacja dzieci i młodzieży. Wspaniała skądinąd technika służy do ograbiania ludzkości z dążenia do prawdy i destrukcyjnie działa na nasze naturalne potrzeby. Niezauważane przez ludzi okrucieństwo grzechu, jakiego dopuszcza się współczesny człowiek, jest jednak przerażające. Czy dopiero na własne oczy musimy przekonać się, że dobra materialne nie dają nam gwarancji wiecznej egzystencji?

Przeczytaj

Symbolika wody w liturgii Kościoła

Symbolika wody w liturgii Kościoła. © Fot. Pixabay/patcharin123

Symbolika wody w liturgii Kościoła

Podczas wielu nabożeństw w kościele, także w liturgii często używa się wody. Na przykład niezbędna jest przy udzielaniu chrztu świętego. Wchodząc do świątyni, jeszcze w przedsionku kościoła mijamy miseczkę z wodą święconą, którą żegnamy się, zanim podejdziemy bliżej ołtarza. Kropidło jest nieodzownym elementem wszelkich modlitw związanych z poświęceniem czy konsekracją. Zastanówmy się wspólnie, dlaczego woda jest tak często używana w kościele i jaka jest tego symbolika.

Przeczytaj